קרע סרעפתי בכלבים וחתולים-וטרינר ביקור בית כפר ויתקין קיסריה עמק חפר, וטרינר עד הבית כפר ויתקין קיסריה עמק חפר

קרע סרעפתי בכלבים וחתולים

קרע בסרעפת, הרניה או בקע הינו מצב בו הסרעפת נקרעת או מחוררת. במאמר זה נסקור את המצב הקליני, את הגורמים לו ודרכי הטיפול.

אז מהי הסרעפת? הסרעפת היא שריר המפריד בין חלל הבטן (בעיקר איברי מערכת העיכול) לבין בית החזה (מערכת הנשימה והלב). לסרעפת תפקיד משמעותי בתהליך הנשימה, שכן באמצעות כיווץ שריר זה נוצר תת הלחץ בבית החזה הגורר שאיפה והתרחבות הריאות. לכן, בפגיעה באחידות הסרעפת אחד הסימנים הראשונים שנראה הינו קושי בנשימה (בשל אובדן הוואקום בבית החזה).

מהם הגורמים לקרע בסרעפת? הגורם הנפוץ ביותר הוא טראומה ובאופן יותר מדוייק – תאונות דרכים. בעצם כשיש עצם חד כלשהו המחורר את הסרעפת או שברי עצמות המחוררות אותה. קרע סרעפת טראומתי ניתן לחלק לפגיעה אקוטית (מהירה) או כרונית (ממושכת). הסימנים הקליניים של הפגיעה האקוטית יהיו יותר נראים לעין, בעוד סימני הפגיעה הכרונית יחמירו בהדרגתיות איטית (בשל הסתגלות בעל החיים).
גורם נוסף אפשרי לקרע בסרעפת הוא קרע מולד, אך זהו מקרה נדיר הרבה יותר.

כיצד נאבחן קרע סרעפתי? קודם כל, החשד הראשוני לקרע סרעפתי יהיה בבעלי חיים אשר ידוע כי סבלו טראומה כלשהי כגון תאונת דרכים או נפילה מקומה גבוהה. כמו כן, נחשוד בכך בבעלי חיים עם קשיי נשימה (אשר אולי הבעלים פספסו את הטראומה עצמה). הסימנים הקליניים לקרע סרעפתי כוללים קולות נשימה משונים, שינויים בקולות הלב ובקולות התהודה של בית החזה בהקשה עליו. כמו כן, במישוש בטני יראה בעל החיים סימני כאב וייתכן שהוטרינר יוכל לזהות חסרון של אחד או יותר מאברי הבטן (אשר עברו על בית החזה אשר קשה למישוש בשל הצלעות). לעיתים אף תורגש הבטן ריקה לחלוטין מכיוון שכל איברי הבטן עברו אל בית החזה.
צילום רנטגן בשילוב עם אולטראסאונד יאפשרו לנו להעריך את מצב הסרעפת והאיברים הפנימיים בצורה המיטבית.

כיצד נטפל בקרע סרעפתי? חשוב להדגיש שזהו מצב מסכן חיים ויש להכניס את בעל החיים לניתוח במהירות האפשרית. מדובר בניתוח מסובך במיוחד הכולל הנשמה אקטיבית של בעל החיים (בשל אובדן הוואקום של בית החזה). במהלך הניתוח יתוקן הקרע הסרעפתי ויוחזרו לחלל הבטן כל האיברים אשר עברו דרך הקרע אל בית החזה. כמו כן, תיבדק חומרת הפגיעה באיברים אלו, אשר אולי אספקת הדם אליהם נפגמה בעת שעברו דרך חור צר יחסית בסרעפת. כמו הניתוח, גם ההחלמה מסובכת למדי ודורשת אשפוז עם צינור חזה אשר שומר על תת לחץ בבית החזה על מנת להרחיב חזרה את הריאות.

לסיכום, מדובר בפגיעה קשה אשר לעיתים מפוספסת מכיוון שהבעלים אינם ראו את פציעת בעל החיים. בכל מקרה של קשיי נשימה, ובמיוחד כשיש שילוב של פגיעות אחרות המעידות על טראומה יש להגיע במהירות לרופא המטפל אשר יוכל להעריך את חומרת המצב ולהגיב במהרה.

 

שלכם ד"ר אוהד טילס מרקוס

0775077157

רפואה שלמה!

אודות המחבר

וטרינר נייד | וטרינר עד הבית
ד"ר אוהד טילס-מרקוס למד וטרינריה בסלובקיה, עבד באנגליה וצבר ניסיון של 10 שנים. שירותיו ניתנים באזור המרכז, בין היתר בערים: קיסריה, כפר שמריהו, הרצליה, עמק חפר, נתניה ותל אביב. כמו כן, מספק ד"ר טילס – מרקוס שירותי וטרינר עד הבית. ד"ר אוהד טילס דוגל במקצועיות, סבלנות, סובלנות וכמובן – אהבת חיות.