גזזת בחתולים- פטריה בחתולים

גזזת בחתולים

 

מחלות עור היא אחת מהסיבות הנפוצות ביות שבעלי כלבים וחתולים פונים בגינן לטיפול וטרינרי. נגעיים עוריים לא רק אינם יפים ואינם נעימים לבעל החיים – לעיתים ישנה סכנת העברה של המחלה מבעלי החיים אלינו – בעליהם. במאמר זה נדון בפטרת העור הגזזת בחתולים, מה היא, כיצד מאבחנים אותה, איך מטפלים ובאיזו צורה אנחנו, כבעלי החתולים, יכולים לשמור על עצמנו.

אז מהי הגזזת?
גזזת הינה פטרייה היוצרת נגעים עוריים. באנגלית, הפטרייה נקראת Ringworm משום צורת הנגעים הטבעתית אשר בעבר חשבו שנגרמת מתולעים. הפטרייה נפוצה במיוחד בחיות המחמד שלנו, וכפי שהזכרנו – מדובר בזואונוזה, מחלה אשר יכולה להדביק מבעלי החיים לבני האדם. הדבקה נפוצה של המחלה באדם היא באזור הקרקפת בילדים. כמו כן, הפטריה מדבקת בין בעלי חיים שונים.
חשוב לדעת שהנגעים העוריים ילכו ויתפשטו עד שיכסו את כל בעל החיים, לכן ישנה חשיבות להגיע לבדיקה כמה שיותר מהר במידה ואתם חושדים שמדובר בגזזת.

כיצד נאבחן את מחלת הגזזת?
במידה ואתם רואים נגעים עוריים כלשהם חשוב להגיע בהקדם אל הוטרינרי המטפל על מנת שיוכל להעריך את המצב ולאבחן בהתאם. האבחנה לגזזת מתבססת על צורת הנגעים הייחודית כשהוטרינר יכול להיעזר בתרבית ממגרד עורי, או בשימוש במנורת Woods (נגעים פטרייתיים זורחים תחת תאורה מתאימה).

 

כיצד נטפל בחתול הסובל מגזזת?
הטיפול בפטרת זו מתבסס על שילוב של טיפול מקומי וסיסטמי.
טיפול מקומי – שימוש במשחה הוא שמפו ייחודיים לטיפול אנטי פטרייתי.

טיפול סיסטמי – חומרים אנטי פטרייתיים בטבליות או בסירופ.
שילוב של טיפולים אלה, תחת מעקב צמוד של הוטרינר המטפל, יעזרו להכניס את החתול לתהליך החלמה וימנעו הדבקת בעלי חיים (או בני אדם) נוספים.

כמו כן, בשל יכולות ההדבקה המרשימות של המחלה, במידה וחתול סובל מגזזת יש לבודדו עד לסיום השלב המדבק (לאחר טיפול של שבועיים-שלושה).

כיצד נוכל לשמור על עצמנו?
קודם כל, נרצה להמעיט מגע כמה שאפשר. במידה ואנו רואים נגע עורי בבעלי החיים שלנו, וזה נכון לכל נגע עורי, לא ניגע בו בידיים חשופות. במידה ואנחנו מעוניינים לבחון אותו בעצמנו נגד על עצמנו עם כפפות, ובכלל – עדיף להגיע אל הוטרינר המטפל שיבדוק בעצמו. כמו כן, ננסה לשטוף את ידינו ולשמור על היגיינה כמה שיותר.
לעיתים, לא נצליח להגן על עצמנו ואז נראה נגעים עוריים גם על גבי העור שלנו. במקרה זה גשו אל הרופא המטפל שלכם בהקדם על מנת לקבל טיפול מתאים.

רפואה שלמה, לכם ולבעלי החיים שלכם!

ד"ר אוהד טילס מרקוס מספק שירותי ביקור בית וטרינרי ומגיע אליכם עד הבית. מעוניינים בתיאום ביקור של וטרינר נייד בשעות שנוחות לכם? צרו קשר

שירותי ביקור בית וטרינרי באיזור מכמורת, בית ינאי, קיסריה, נתניה, חדרה, הרצליה, רמת השרון, תל אביב, גבעת שפירא, בת חן, כפר ויתקין, חופית, משמרת, חירות, עין ורד, עין שריד, בני דרור, קדימה, צורן, צור משה, אבן יהודה, כפר נטר, בית יהושע, אודים, בית יצחק, שער חפר,הדר עם, כפר חיים, כפר מונש, חבצלת השרון, ביתן אהרון, מעברות, העוגן,בית הלוי, חניאל, בורגתה, בית חרות, רמת אביב, הגוש הגדול, אזורי חן, ל החדשה, רמת אביב ג החדשה, גבעתיים, רמת גן.

 

וטרינר ביקור בית, וטרינר עד הבית, וטרינר נייד, וטרינר ביקורי בית, וטרינרית ניידת

אודות המחבר

וטרינר נייד | וטרינר עד הבית
ד"ר אוהד טילס-מרקוס למד וטרינריה בסלובקיה, עבד באנגליה וצבר ניסיון של 10 שנים. שירותיו ניתנים באזור המרכז, בין היתר בערים: קיסריה, כפר שמריהו, הרצליה, עמק חפר, נתניה ותל אביב. כמו כן, מספק ד"ר טילס – מרקוס שירותי וטרינר עד הבית. ד"ר אוהד טילס דוגל במקצועיות, סבלנות, סובלנות וכמובן – אהבת חיות.